Reklama:



                                                                                                                                         

Według przekazów pałac był obsadzony różami, a park przed pałacem był pełen kwiatów i kwitnących krzewów. Z pewnością istniał też niewielki, wysychający staw z wyspą, na którą prowadził mostek ze schodkami. Plan linii brzegowej jest jakby wycięty z łuków okręgu, co może być potwierdzeniem, że staw wytyczył wspomniany Celichowski, lubujący się w takich kształtach.
W przekazach, teren za pałacem został określony jako "dziki". Granicą pomiędzy obydwoma terenami była aleja z kasztanowców. Przy projektowaniu tej części wykorzystano istniejące wcześniej grupy drzew. Przez środek przeprowadzono aleję, którą obsadzono szpalerem grabowym. Pierwotnie szpaler był cięty. Aleja ta miała swoją kontynuację na terenie sadu w północnej części założenia i po za nim w lesie. Druga równoległa aleja była przy wschodnim ogrodzeniu. Został jednostronnie obsadzona bukami. Od strony płotu prawdopodobnie były nasadzenia jaśminowców i winobluszczu. Druga aleja prowadziła od altany przy pałacu do sadu. Obecnie na terenie parku nie ma ani jednego drzewa alejowego. Istnieją natomiast na planie będącym w posiadaniu Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Drzewa były po prawej stronie alei. One to wraz z alejowymi nasadzeniami buków podkreślały główną oś widokową z pałacu w kierunku północnym. Trzecia aleja była po zachodniej stronie założenia. Na przerysie planu z 1934 roku prowadzona jest po łuku. Być może miała ona tak charakterystyczny dla Celichowskiego przebieg po łuku czy łukach okręgu.
W kompozycji północnej części parku wyraźnie widać cechy charakterystyczne dla układów Celichowskiego. Ogólną zasadą było tworzenie dużych wnętrz parkowych. Nasadzenia drzew i krzewów podkreślały skrzyżowania dróg, a także były kulisami dla poszczególnych widoków. Tę ostatnią, generalną cechę Parku słusznie uznano za wiodącą przy projekcie rewaloryzacji. Jednocześnie przyjęto dwudzielność obszaru, tak jak sugerują plany oraz świadectwa mieszkańców Sannik. Potwierdzenie znajduje się także w samym Parku.

 



 
Pałac okres międzywojenny. Arch. U. G.Sanniki.
 

Copyright (c) by Aleksandra Polak. All rights reserved.